Sun, 13 Mar 2022 20:38:03 +0000
  1. Mindent a futsalról
  2. Mi is a különbség – futsal vs. futball | ELTE Online

(7) A cserezóna: A cserezóna az oldalvonal mellett található, a cserepadok előtt. A játékosoknak ezen belül kell a cserét elvégezni. - A cserezónát a kispadok előtt kell kijelölni és minimum 3 m szélesnek kell lennie. A cserezónát jelölő vonal egy 80 cm hosszú és 8 cm széles vonal, amely 40 cm húzódik be a játéktérre is ki azon kívül. - A cserezónákat a felezővonaltól legalább 3 m-re kell felfesteni. Az időmérőnek a felezővonalnál szabad kilátást kell biztosítani. (8) A kapuk: A kapukat a gólvonal közepére kell felállítani. A kapuk két kapufából állnak és felül egy a gólvonallal párhuzamos felsőléccel van összekötve. A két kapufa távolsága (belső éltől mérve! ) 3 m, a keresztléc távolsága a gólvonaltól 2 m. A kapukat a balesetek megelőzése érdekében jól rögzíteni kell. A kapufák és a felsőléc szélessége 8 cm. A kapuhálók, nylonból, kenderből, jutából, illetve az International FA. Board által időről időre engedélyezett anyagból készülhet. A hálókat ki kell stangákkal feszíteni, hogy a kapust a mozgásban ne akadályozza.

Mindent a futsalról

(Ha a büntetőterületen belül birtokolta a labdát, úgy a szabadrúgást a 6-os vonal azon pontjáról kell elvégezni, amely a legközelebb van ahhoz a ponthoz, ahol a kapus a labdát éppen birtokolta. ) A 4 mp-es kapusszabály az ellenfél térfelére nem vonatkozik, a kapus lecserélhető mezőnyjátékosra, azonban ennek a játékosnak megkülönböztető mezt kell viselnie, a mezen lévő mezszámnak egyeznie kell a játékos eredeti mezszámával. (pl. : Lyukas hátoldalú megkülönböztető mez. ) Erre a játékosra ugyanúgy vonatkoznak a kapusra vonatkozó szabályok. Tilos a játékos irányába történő becsúszó szerelés. (Ez alól csak a kapus kivétel a büntetőterületen belül. ) Becsúszva engedélyezett a labda mentése. A közvetlen szabadrúgást maga után vonó szabálytalanságok számát nyilvántartják (halmozott szabálytalanságok), és félidőnként az ötödik szabálytalanság után, (tehát a 6. szabálytalanságtól kezdve) minden szabálytalanságért únynevezett kisbüntető jár, amit 10 méterről végeznek el, csak a kapus van a lövő játékossal szemben.

A mérkőzés két 20 perces tiszta játékidejű félidőből áll. Az időt az időmérő méri. Hosszabbítás esetén plusz 2x5 perc tiszta játékidő. A szünet időtartama max. 15 perc lehet. A mérkőzés kezdete előtt a játékvezető feldob egy érmét a levegőbe. Amelyik csapat a sorsoláson nyer, az a csapat térfelet választhat. A mérkőzést az a csapat nyeri, amelyik több szabályos gólt ér el. Ha döntetlenre kerül sor, ami azt jelenti, hogy mindkét csapat azonos számú gólt szerez, akkor 5-5 db nagybüntető rúgást kell végrehajtani. Nagybüntető rúgás a 6m-es vonal középpontjáról, illetve a kisbüntető 10 méterről történik. Szabálytalanságok illetve sportszerűtlenségekért figyelmeztetést kapnak a játékosok. Figyelmezési szankciók a sárga illetve a piros lap. Sárga lapból a játékos maximum 2 db-ot gyűjthet össze a mérkőzés folyamán. A második esetben a felmutatott sárga lap után a játékvezető automatikusan felmutatja piros lapot. Piros lap felmutatásával a játékos nem ülhet le a kispadra, hanem be kell mennie az öltözőbe.

mi az a futsal ball

Története: A futsal eredete Uruguayba vezethető vissza, ahol 1930-ban Juan Carlos Ceriani Gravier ötlötte ki a labdarúgás mini, 4+1-es változatát. A név a portugál futebol de Salãoból és a spanyol fútbol salaból származik, mindkettő azt jelenti: teremfoci. Kezdetben Five a Side volt a játék neve, később az angol football és a spanyol sala (terem) szavakból született meg a futsal elnevezés. Magyarországon az 1980-as években ugrásszerűen megnőtt a kispályás labdarúgást játszó csapatok száma. A kispályás játék népszerűségét elsősorban annak köszönheti, hogy viszonylag alacsony költségvetéssel jár. 1986 -tól a Magyar Labdarúgó-szövetség (MLSZ) keretében Kispályás Bizottság irányítja a teremlabdarúgást. Európában és a világ több országában már profi bajnokságok is vannak. Nálunk a sportágat még mindig szabadidős sportnak, tömegsportnak tekintik elsősorban. A futsal játékszabályai: A játék szabályai nagymértékben eltér a kispályás labdarugó szabályitól. A játéktérre jellemző, hogy minden esetben téglalap alakú.

A kapus lecserélhető mezőnyjátékosra, azonban ennek a játékosnak megkülönböztető mezt kell viselnie (pl. : lyukas mezt), valamint a mezen lévő mezszámnak egyeznie kell a játékos eredeti mezszámával. A közvetlen szabadrúgást maga után vonó szabálytalanságok számát nyilvántartják (halmozott szabálytalanságok), és félidőnként az ötödik szabálytalanság után minden szabálytalanságért ún. kisbüntető jár. Ezt 10 méterről végzik el, és csak a kapus van a lövő játékossal szemben. A piros lappal jutalmazott játékos nem ülhet le a kispadra, hanem be kell mennie az öltözőbe. Csapata azonban 2 perc után kiegészülhet egy másik játékossal, viszont ha a pillanatnyilag kevesebb létszámmal játszó csapat a 2 perces büntetőidő alatt gólt kap, akkor azonnal kiegészülhet. A cserejátékos csak akkor léphet a játéktérre, ha a lecserélt játékos már elhagyta azt. A cserejátékosoknak a technikai zónában megkülönböztető mezt kell viselniük. A technikai zónában pedig csak egyetlen személy állhat, az edző – mindenki másnak ülnie kell.

Válogatott mérkőzéseken a mezszámokat a mezek elejére és a nadrágokra is kisebb méretben rá kell nyomtatni. b) Sípcsontvédő: - a harisnyának teljesen be kell fedni a sípcsontvédőt; - megfelelő anyagból kell készülnie (gumi, plasztik, stb. ) - megfelelő védelmet kell a sérülés ellen nyújtani. c) A kapus: - viselhet hosszú nadrágot is; - mezének eltérőnek kell lennie a csapattársaitól és az ellenfél játékosaitól, valamint a játékvezetőktől egyaránt. Ha egy játékos helyet cserél a kapussal, akkor az új eltérő mezen a saját, eredeti számát kell viselni. (3) Büntető rendelkezések: E szabály megsértése esetén a vétkes játékost fel kell szólítania játéktér elhagyására. Csak akkor térhet vissza, ha áll a játék és a játékvezető ellenőrzi, hogy a szerelését rendbe hozta.

Mi is a különbség – futsal vs. futball | ELTE Online

MI IS AZ A FUTSAL? A futsal nem más, mint a tudatos kispályás labdarúgás. Abban különbözik az utcák, terek, grundok amatőr focijától, hogy ott csak cselezgetnek, rögtönöznek, míg a futsalban a technika, és a taktika is, de alapvetően minden, ami ezzel a játékkal kapcsolatos, tudatosan alkalmazott játékelemmé válik. A magas szintű technikai képzettség alapkövetelmény, de egy futsalmeccsen nem az dönt, ki tudja többször körbebiciklizni a labdát, vagy a legtöbb bőrt kiosztani. Sokkal fontosabb a játékintelligencia, és a jó lábhoz párosuló jó szem, a futsal ugyanis a pontos passzokról, és a jó helyezkedésről szól, az öncélú cselezgetés nemcsak értelmetlen, de haszontalan is. A leglátványosabbak persze a szép cselek után esett gólok, de gyakoribb, hogy szemmel követhetetlen háromszögezések után addig járatják a labdát, míg valaki olyan helyzetbe nem kerül, hogy ellőhesse a labdát. Az alap, hogy a játékosokhoz tapad a labda, itt egy rosszul lekezelt labdára azonnal lecsap az ellenfél, ezen kívül a futsal sokkal inkább csapatjáték, mint a nagypályás.

• Juno teljes film magyarul
  • Mi az a messenger
  • Mi az a futsal team
  • Mi az a suv
  • Index - Sport - Mi az a futsal, és mire jó?
mi az a futsal table

A csapata viszont két perc után kiegészülhet. Ha viszont a kevesebb létszámmal játszó csapat a 2 perces büntetőidő alatt gólt kap, akkor a gól után azonnal kiegészülhet. A szabadrúgás kétféle lehet, van közvetett illetve közvetlen. Az oldal rúgással illetve a kapukidobással nem érhető el közvetlenül gól. Ellenben a szögletrúgásból közvetlenül érhető el gól. Futsal speciális szabályok: A büntetések fajtái: 2 perces, 5 perces, végleges kiállítás. Oldalrúgásból közvetlenül nem érhető el gól. A labdát az oldalvonalra kell helyezni Az ellenfél játékosainak a letett labdától legalább 5 m-re kell állni, 4 másodpercen belül játékba kell hozni a labdát. Az első öt szabálytalanság esetén: sorfal állhat a rúgó játékos elé, az ellenfél játékosainak minimum 5 m-re kell a letett labdától állni, a szabadrúgásból közvetlenül érhető el gól. A 6. szabálytalanságnál következik a második büntetőpontról elvégzendő közvetlen szabadrúgás, melynél sorfal nem állítható. A sportág fiatalok valamit felnőttek részére egyaránt javasolt.

Eredete a rontásűző mágia pogány szokásaiban keresendő: egy-egy télutói vagy tavaszi napon a megrontásból származó veszedelmeket egy bőrbatyuba gyömöszölték, és a falu lakosságának részvételével minél távolabbra rugdosták a településtől. Úgy vélték, aki a legtöbbet árt a "labdának", vagyis a legnagyobbakat rúgja bele, az mentesül leginkább a betegségektől. A XIV. században Angliában és Franciaországban durvasága miatt egyaránt betiltották a játékot, amelyet gyakran emlegettek ördögi mulatságként. A mai értelemben vett labdarúgás az 1820-as években az angliai diákok körében született meg: szabályaik szerint tiltották a túlzott durvaságot, meghatározták a pálya nagyságát és a részvevők számát. Az első amatőr futballegyesületet, az FC Sheffieldet 1857-ben alapították, 1862-ben pedig kidolgozták az általánosan elfogadott szabályrendszert. A Federation Internationale de Football Association (FIFA), a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség hat alapító nemzet (Belgium, Dánia, Franciaország, Hollandia, Svájc, Svédország), valamint a Spanyolországot képviselő FC Madrid közreműködésével 1904-ben alakult Párizsban, és a részvevők kijelentették, hogy ragaszkodni fognak a labdarúgás addig megalkotott szabályaihoz, a Laws of the Game -hez.

A játék népszerűsége töretlen, és egyre nő, nem véletlen, hogy a legkomolyabban felvetődött, hogy az olimpia programján leváltja a bohócstátuszától évtizedek óta szabadulni képtelen nagypályás labdarúgást. Futsal Európa-bajnokság, Budapest-Debrecen (01. 19-30) Jan. 19., kedd, 17. 30. : Magyarország-Azerbajdzsán Jan. 23., szombat, 20. : Magyarország-Csehország Jan. 25-26., negyeddöntők Jan. 28., elődöntők Jan. 30., döntő